Шинэ аварга Н.Батсуурь тэргүүтэй бөхчүүд барилдахаар бүртгүүлжээ

Монгол бахархлын өдөрт зориулсан шилдэг 128 бөхийн барилдаан өнөөдөр /2018.11.08/ 14.00 цагаас Буянт-Ухаа спортын ордонд болно. Монголын үндэсний бөхийн холбоо /МҮБХ/-ноос гаргасан шинэ чансаанд багтсан 128 бөхийг арваннэгдүгээр сарын 6, 7-ны өдрүүдэд цахимаар бүртгэсэн ба өнөөдөр болох барилдаанд энэ жилийн баяр наадамд түрүүлж, улсын аварга цол хүртсэн Н.Батсуурь тэргүүтэй дараах бөхчүүд барилдахаар бүртгүүлжээ.

Монгол бахархлын өдөрт зориулсан барилдааны түүхээс...

Тус барилдааныг анх 2012 онд Ерөнхийлөгчийн тамгын газар, МҮБХ хамтран зохион байгуулж эхэлсэн бөгөөд аварга Ч.Санжаадамба хоёр удаа, улсын гарьд Ө.Бат-Орших, улсын арслан П.Бүрэнтөгс, Р.Пүрэвдагва, улсын гарьд Н.Ганбаатар нар тус бүр нэг түрүүлжээ.

2012 онд /256 бөх/

 
Түрүү - у.з Ч.Санжаадамба /у.ав/
Үзүүр - у.х Ц.Содномдорж /у.ар/
Их шөвөг - у.а Г.Эрхэмбаяр, у.а П.Бүрэнтөгс

2013 онд /128 бөх/

 
Түрүү -  у.з Ч.Санжаадамба /у.ав/
Үзүүр - у.ав С.Мөнхбат
Их шөвөг - у.а Х.Мөнхбаатар, у.х Ө.Бат-Орших

2014 онд /128 бөх/


Түрүү - у.х Ө.Бат-Орших /у.г/
Үзүүр - у.ав С.Мөнхбат
Их шөвөг - у.х Ц.Содномдорж /у.а/, у.г Б.Гончигдамба

2015 онд /128 бөх/


Түрүү - у.а П.Бүрэнтөгс
Үзүүр - у.н Л.Цэрэнтогтох /у.ө.и.н/
Их шөвөг - а.а Ч.Хөхчирэнгэр /у.н/, у.з Б.Батмөнх

2016 онд /128 бөх/

Түрүү  - у.а Р.Пүрэвдагва
Үзүүр - у.н Э.Даш
Их шөвөг - у.ө.и.н Э.Энхбат, у.г Б.Гончигдамба

2017 онд /128 бөх/


Түрүү - у.г Н.Ганбаатар
Үзүүр - у.н Э.Даш
Их шөвөг - у.х Б.Бат-Өлзий, у.ө.и.н Э.Энхбат


Өнөөдөр болох Монгол бахархлын өдөрт зориулсан шилдэг 128 бөхийн барилдаанд зодоглохоор бүртгүүлсэн бөхчүүд:

1. Намсрайжавын Батсуурь у.ав
2. Пүрэвийн Бүрэнтөгс у.ар
3. Энхтөгсийн Оюунболд у.ар
4. Цэдэвийн Содномдорж у.ар
5. Рэнцэнбямбын Пүрэвдагва у.ар
6. Батнасангийн Гончигдамба у.г
7. Нямаагийн Батзаяа у.х
8. Ганбатын Алтангэрэл у.х
9. Баярхүүгийн Бат-Өлзий у.х
10. Хүрэл-Очирын Гантулга у.х
11. Дамдинпүрэвийн Бат-Эрдэнэ у.х
12. Мягмарын Бадарч у.х
13. Оргихын Хангай у.х
14. Лувсандоржийн Цэрэнтогтох у.н
15. Чулуунбаатарын Батчулуун у.н
16. Батмөнхийн Сангисүрэн у.н
17. Баатарын Амарзаяа у.н
18. Жаргалсайханы Чулуунбат у.н
19. Цэдэнбазарын Одбаяр у.н
20. Болдпүрэвийн Сугаржаргал у.н
21. Лхагваагийн Лха-Очир у.н
22. Шоовдойхүүгийн Шинэбаяр у.н
23. Ганболдын Баасандорж у.н
24. Болдбаатарын Батжаргал у.н
25. Бадамсамбуугийн Ганхуяг у.н
26. Доржийн Анар у.н
27. Чинчулууны Хөхчирэнгэр у.н
28. Дэлгэрсайханы Амарсайхан у.н
29. Батцэнгэлийн Чимэдвандан у.н
30. Балганы Хишигбаатар у.н
31. Бердимуратын Серик у.н
32. Шоовдорын Дарханбат у.н
33. Дашдоржийн Цэрэнтогтох у.н
34. Батбаярын Даваа-Очир у.н
35. Болдын Эрдэнэхүү а.х.а
36. Сүрэнжавын Очирбат а.х.а
37. Оюуны Гантулга а.х.а
38. Дамбын Тангад а.х.а
39. Бэгзийн Мижидсүрэн а.х.а
40. Өрнөхбаярын Сүхбат а.х.а
41. Эрдэнэбилэгийн Ууганбаяр а.х.а
42. Төмөрчөдөрийн Занданбат а.а
43. Даваадоржийн Буянт а.а
44. Батчулууны Хашбат а.а
45. Нямпүрэвийн Батсайхан а.а
46. Балдиржамцын Тайван а.а
47. Баатарпүрэвийн Ганбаатар а.а
48. Булган-Эрдэнийн Түмэндэмбэрэл а.а
49. Сүхбаатарын Ерөөлт а.а
50. Эрдэнэбатын Нямаа а.а
51. Лхангаажавын Цээсүрэн а.а
52. Пэрэнлэйжамцын Баярхүү а.а
53. Дашнямын Ариунмөрөн а.а
54. Мөнхжаргалын Бямбадорж а.а
55. Намсрайн Баттүвшин а.а
56. Баарангийн Отгонбаатар а.а
57. Гансүхийн Хишигбат а.а
58. Шараагийн Мөнх-Од а.а
59. Пүрвээгийн Өсөхбаатар а.а
60. Төрбатын Ядамсүрэн а.а
61. Пүрэвжавын Мөнхбат а.а
62. Энхтөрийн Баасанжав а.а
63. Намсрайн Ганзориг а.а
64. Хүрэлбаатарын Оргилболд а.а
65. Балжиннямын Мөнх-Эрдэнэ а.а
66. Дамдины Тогтохжаргал а.а
67. Цэрэнбатын Сандагдорж а.а
68. Батсугарын Зоригтбаатар а.а
69. Цэдэндоржийн Мөнхбаяр а.а
70. Пүрэвдоржийн Батсүх а.а
71. Тогтохмэндийн Сайханжаргал а.а
72. Бат-Эрдэнийн Хаш-Эрдэнэ а.а
73. Хүрэлбаатарын Батбаяр а.а
74. Тулгаагийн Сүрэнжав а.а
75. Ганболдын Төрмөнх а.а
76. Даваасүрэнгийн Аззаяа а.а
77. Цэрэндоржийн Ганбат а.а
78. Ганпүрэвийн Ганбаатар а.а
79. Авирмэдийн Хосбаяр а.а
80. Доржхандын Хүдэрбулга а.а
81. Шаравдоржийн Отгонтөгс а.а
82. Хутагийн Цогтгэрэл а.а
83. Баянзулын Цэдэнсодном а.а
84. Энхтөрийн Мөнхбаатар а.а
85. Нямдоржийн Өсөхбаяр а.а
86. Бямбадоржийн Батдорж а.а
87. Даваацэрэнгийн Бямбацогт а.а
88. Ганзоригийн Жамбалдорж ц.а
89. Жаргалсайханы Алтаншагай а.а
90. Чойжилсүрэнгийн Мөнхтогтох а.а
91. Энхбатын Сумъяабат а.а
92. Бүрнээгийн Баянмөнх а.а
93. Батжаргалын Лхагвадорж а.а
94. Пүрэвдоржийн Эрхэмжаргал а.а ..... нарын 128 бөх барилдахаар бүртгүүллээ.

 

Сэтгэгдэл

ХХЗХ-ны журмын дагуу зүй зохисгүй зарим үг, хэллэгийг хязгаарласан тул ТА сэтгэгдэл бичихдээ хууль зүйн болон ёс суртахууны хэм хэмжээг хүндэтгэнэ үү. Хэм хэмжээг зөрчсөн сэтгэгдэлийг админ устгах эрхтэй.

Сэтгэгдэлүүд ( 0 )

Go to top of page